Kodeń i grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki
NIEPOKALANÓW – WARSZAWA - KODEŃ – KOSTOMŁOTY - PRATULIN - JANÓW PODLASKI – SERPELICE
13-15 czerwca 2018
Program:
DZIEŃ 1: (środa, 13.06) NIEPOKALANÓW - WARSZAWA
- Wyjazd ok. 05:00.
- Nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Niepokalanowie, leżącej na Mazowieckim Szlaku Papieskim, które jest nierozerwalnie związane z osobą franciszkanina Św. Maksymiliana Marii Kolbego. To on założył tu klasztor, a później ośrodek duszpasterski ze szkołą, warsztatami, drukarnią. Zwiedzimy poświęcone mu muzeum, gdzie zobaczymy eksponaty nawiązujące do życia, działalności Świętego oraz jego misji.
- Następnie odwiedzimy grób ks. Jerzego Popiełuszki, który znajduje się przy kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. W podziemiach kościoła, zwiedzimy Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki, w którym zgromadzone są osobiste pamiątki po duchownym i dokumenty czasów PRL. Multimedialna, nowoczesna, i patriotyczna ekspozycja przeznaczona dla wszystkich - wierzących i niewierzących, pielgrzymów i turystów.
- Zwiedzanie Kościoła pw. Opatrzności Bożej i Panteonu Wielkich Polaków nazywanego Wawelem Trzeciego Tysiąclecia, w którym znajdują się relikwie m.in.: bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Św. Jana Pawła II, Św. Andrzeja Boboli, Św. Urszuli Ledóchowskiej czy Św. Maksymiliana Kolbego. To tutaj znajduje się także symboliczny grób Jana Pawła II.
- Obiadokolacja i nocleg w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia.
DZIEŃ 2: (czwartek 14.06) KODEŃ - KOSTOMŁOTY
- Po śniadaniu
- W Kodniu Ojciec przewodnik z zakonu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej opowie nam historię Sanktuarium i Cudownego Obrazu oraz pobłogosławi nas przy relikwiach św. Feliksa. W 1631 r. Cudowny Obraz Matki Boskiej Kodeńskiej przywieziony został z Rzymu przez Mikołaja Sapiehę. Jego koronacja odbyła się w 1723 r. Do dziś uznawany jest za najcenniejszy skarb Podlasia.
- Następnie spotkamy się z świeckim przewodnikiem, który oprowadzi nas po terenie kalwarii i ruinach zamku Sapiehów. Zobaczymy także: Kościół parafialny p.w. św. Anny.
- Odwiedzimy jedyną na świecie parafię greckokatolicką obrządku bizantyjsko-słowiańskiego p.w. Świętego Nikity w Kostomłotach. Neounicka parafia liczy zaledwie ok. 120 wiernych - potomków prawosławnych mieszkańców Rzeczypospolitej, którzy od 1596 r., czyli od zawarcia unii brzeskiej, postanowili wraz z katolikami wyznania rzymskiego budować utraconą jedność Kościoła. Do dziś w XVII-wiecznej cerkwi pw. św. Nikity sprawowana jest Liturgia w obrządku prawosławnym, ale w jedności z biskupem Rzymu. W pięknej, zabytkowej cerkwi znajduje się m.in. starożytna ikona patrona oraz relikwie Błogosławionych Męczenników Podlaskich.
- Powrót do Kodnia gdzie weźmiemy udział w wieczornym nabożeństwie zakończonym Apelem oraz zasłonięciem Obrazu.
- Obiadokolacja i nocleg w Domu Pielgrzyma.
DZIEŃ 3: (piątek 15.06) PRATULIN - JANÓW PODLASKI – SERPELICE
- Śniadanie.
- Pratulin jest miejscem świętym, gdzie znajdują się relikwie Błogosławionych Męczenników, a ziemia jest przesiąknięta krwią i potem Unitów Podlaskich. Przybywają tu liczni pielgrzymi, by wielbić Boga za tak wielkich świadków wiary i prosić Go przez Ich wstawiennictwo o łaskę: wiary, zdrowia, potomstwa, wyzwolenia z różnych nałogów.
- Zwiedzanie Janowa Podlaskiego – słynnej na całym świecie hodowli koni czystej krwi arabskiej.
- Krótki rejs stateczkiem po rzece w Parku Krajobrazowym "Podlaski Przełom Bugu".
- Powrót. Zakończenie pielgrzymki późnym wieczorem.
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
Program możemy rozszerzyć o wskazane przez Państwa płatne wstępy.
Cena: 500 zł
min. 40 uczestników
Cena obejmuje
- Transport autokarem z klimatyzacją, toaletą.
- 2 noclegi w domie pielgrzyma w Kodniu w pokojach 2 , 3 i 4 osobowych z łazienkami 3 pokoje - 1 osobowe, 14 pokoi - 2 osobowych, 5 pokoi - 3 osobowych, 1 pokój - 4 osobowy
- 2 śniadania, 2 obiadokolacje z napojami.
- Opieka przewodników lokalnych.
- Atrakcje: zwiedzanie stadniny koni w Janowie Podlaskim oraz krótki rejs po Bugu.
- Ubezpieczenie turystyczne.