Parafia Rzymskokatolicka św. Marcina Bpa w Swarzędzu

Archidiecezja Poznańska

MEKSYK KOLONIALNY – ŚLADAMI FILMU LA CRISTIADA

MEXICO CITY · BAZYLIKA MATKI BOŻEJ Z GUADALUPE · TEOTIHUACAN ·SAN MIGUEL DE ALLENDE · GUANAJUATO · WZGÓRZE CUBILETE SAN JUAN DE LOS LAGOS · GUADALAJARA · ZAPOPAN · TEQUILA · SAHUAYO ·UERNAVACA· JASKINIE W CACAHUAMILPA · TAXCO · ACAPULCO

 

 

 

PROGRAM RAMOWY 13 DNI

DZIEŃ 1

Zbiórka uczestników na lotnisku. Przelot do Miasta Meksyk. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 2

Śniadanie, po którym przejazd do jednego z największych na świecie Sanktuariów Maryjnych – Bazyliki Matki Boskiej z Guadalupe, głównej Patronki Meksyku i Królowej Obydwu Ameryk. Zwiedzanie Sanktuarium: bazylika stara i nowa, Wzgórze Tepeyac, Ogród z Ołtarzem Ofiarowania i świątynia Źródełka. Msza Święta. Czas wolny na osobistą modlitwę i zakupy pamiątek religijnych. Przejazd do strefy archeologicznej w Teotihuacan, niegdyś wielkiej cywilizacji sięgającej swymi wpływami aż po dzisiejszą Gwatemalę. Spacer po świetnie zachowanym mieście: Pałac Ptaka-Motyla, Piramida Księżyca, Aleja Zmarłych i wejście na jedną z największych piramid świata, Piramidę Słońca – o długości podstawy 225 m x 207 m i wysokości 65 m. Obiadokolacja. Spacer po głównym placu Miasta Meksyk, tzw. Zocalo: katedra, Templo Mayor, Pałac Prezydencki ze sławnymi muralami Diego Riviery. Nocleg w Mieście Meksyk.

DZIEŃ 3

Śniadanie, po którym przejazd w kierunku regionu zwanego El Bajio, do jednego z najpiękniejszych miast obydwu Ameryk: San Miguel de Allende, w 2008 roku wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na wspaniale zachowane fortyfikacje oraz Sanktuarium Jesús Nazareno de Atotonilco. Spacer pomiędzy cudowną kolonialną architekturą. Wizyta w bazylice. Msza Święta. Symboliczne rozpoczęcie pielgrzymki Szlakiem Cristeros (Ruta de los Cristeros), bohaterskich powstańców walczących o wolność religijną. W 1926 roku zostało zatwierdzone prawo o rozdziale Kościoła od Państwa, co zaowocowało zawieszeniem kultu chrześcijanskiego i prześladowaniem wierzących. W odpowiedzi tysiące Meksykanów rozpoczęło tzw. Cristiada, wojnę w obronie swoich praw. Wśród ofiar znajdowało się wielu księży, dziś świętych i błogosławionych. Przejazd do Guanajuato na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Śniadanie, po którym zwiedzanie Guanajuato. Miasto to, podczas epoki kolonialnej, wzbogaciło się na wydobyciu złota i srebra, co odzwierciedla się w pięknej architekturze i sztuce. Na początku XIX wieku było miejscem pierwszej bitwy powstańców pod wodzą ks. Miguela Hidalgo przeciwko Hiszpanom. Podczas Cristiady stało się miejscem bohaterskiego oporu katolików przeciwko rządom prezydenta Callesa. Spacer po mieście i podziwianie wspaniałej architektury kolonialnej, barokowych kościołów i zacienionych placów: Teoatro Juarez, La Alhondiga de Granaditas. Wizyta w mrożącym krew w żyłach Muzeum Mumii. Wjazd na Wzgórze Cubilete, gdzie znajduje się mierząca 20 metrów, najwyższa w Meksyku, figura Chrystusa Króla. Jest to jeden z największych pomników Chrystusa w całości wykonany z brązu. Całkowita wysokość pomnika wynosi 20 metrów, a u jego podstawy znajduje się Sanktuarium, które po Bazylice Matki Bożej w Guadelupe i San Juan de los Lagos jest najczęściej odwiedzanym miejscem pielgrzymkowym w Meksyku. Uznaje się, że pomnik Chrystusa Króla w Cubilete położony jest w geograficznym centrum Meksyku. Obiadokolacja i nocleg w okolicach Lagos Moreno.

DZIEŃ 5

Śniadanie, po którym zwiedzanie jednego z najważniejszych, po Guadalupe, Sanktuariów Maryjnych Meksyków w San Juan de los Lagos, z wysoką zaledwie na 38 cm cudowną figurą Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia, pochodzącą z XVII wieku i świetnie zachowaną mimo wykonania z nietrwałej masy kukurydzianej oraz żywicznej. W 1990 roku Jan Paweł II odprawił tutaj mszę przed koronowaną na początku XX wieku figurą. Msza Święta. Zwiedzanie Guadalajary, trzeciego pod względem wielkości miasta Meksyku, stolicy stanu Jalisco. Spacer po mieście i zwiedzanie między innymi Teatru Degollado y Hospicjum Cabanas. Budynek został zaprojektowany w końcu XVIII w., a po ukończeniu budowy okazał się arcydziełem architektury neoklasycystycznej. W kaplicy sierocińca znajdują się malowidła ścienne, dzieło Jose Clemente Orozco, wykonane w latach 1938-39, przedstawiające długą i burzliwą historię Meksyku. Obecnie w budynku mieści się Instytut Kultury. Obiadokolacja i nocleg w Guadalajara.

DZIEŃ 6

Śniadanie. Wizyta w Sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej w Zapopan, na przedmieściach Guadalajara. Jest to drugie pod względem odwiedzających je pielgrzymów Sanktuarium w Meksyku. Co roku pielgrzymuje tam ponad 5 milionów wiernych. Przejazd do miejscowości Tequila, znanej z produkcji narodowego trunku Meksykanów o tej samej nazwie. Zapoznanie się z procesem produkcji, degustacja i możliwość zakupu. Powrót do Guadalajary na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 7

Śniadanie. Przejazd do Sahuayo w stanie Michoacan, gdzie znajduje się miejsce narodzin jednego z najmłodszych męczenników La Cristiady, José Sanchez del Rio, który oddał życie za Chrystusa w wieku 15 lat. 16 października 2016, podczas uroczystej mszy świętej na placu Świętego Piotra w Watykanie, bł. Józef Sánchez del Río wraz z sześcioma innymi błogosławionymi (Józefem Gabrielem Brochero, Elżbietą od Trójcy Przenajświętszej, Emanuelem Gonzálezem García, Alfonsem Marią Fusco, Ludwikiem Pavoni i Salomonem Leclerc), został przez papieża Franciszka ogłoszony świętym i włączony w poczet świętych Kościoła katolickiego. Wizyta w kościele św. Jakuba Apostoła, gdzie Jose Sanchez został chrzczony. Msza Święta. Obiadokolacja i nocleg w Mieście Meksyk.

DZIEŃ 8

Śniadanie, po którym przejazd do „miasta wiecznej wiosny” Cuernavaca. Wizyta w jednym z pierwszych kościołów katedralnych na terenie dzisiejszego Meksyku, spacer po mieście. Przejazd do systemu jaskiń w Cacahuamilpa, największych i najpiękniejszych w całej Ameryce Łacińskiej. Słynne dzisiaj groty, dawniej zamieszkiwane były przez Indian, a podczas wojny o niepodległość służyły powstańcom za schronienie. Z ich odkryciem wiąże się legenda o bezimiennym Angliku, który w 1759 r. chciał przez nie przejść. Ponadgodzinny spacer po jaskini i podziwianie stalaktytów, stalagmitów, stalagnatów i innych formacji skalnych. Przejazd do Taxco, zakwaterowanie w pięknym, starym hotelu z widokiem na miasto. Obiadokolacja i nocleg.

DZIEŃ 9

Śniadanie, po którym zwiedzanie sławnego ze sztuki jubilerskiej „srebrnego miasta” Taxco. Wjazd na punkty widokowe, spacer ulicami miasta, zwiedzanie przepięknego kolonialnego kościoła Santa Prisca. Świątynia została zbudowana w połowie XVIII w. przez ówczesnego właściciela kopalni srebra, José de la Borda i do roku 1806 była najwyższą budowlą w Meksyku. Kościół zbudowano na planie krzyża łacińskiego, z dwiema bliźniaczymi wieżami w stylu churrigueresco i kaplicą ozdobioną azulejos z ceramiki talavera charakterystycznymi dla architektury Nowej Hiszpanii. Ołtarz główny jest poświęcony Niepokalanemu Poczęciu i św. Prysce oraz św. Sebastianowi, patronom miasta. Posiada dziewięć ołtarzy rzeźbionych w drewnie i pokrytych płatkami złota. Msza Święta. Przejazd w kierunku „perły Pacyfiku” Acapulco. Zakwaterowanie w hotelu all inclusive z bezpośrednim dostępem do morza.

DZIEŃ 10 –11

Wypoczynek all inclusive w Acapulco.

DZIEŃ 12

Śniadanie, po którym przejazd do Bazyliki Matki Bożej w Guadalupe. Msza św. Pożegnanie Sanktuarium. Transfer na lotnisko i wylot do Europy.

DZIEŃ 13

Przelot powrotny. Zakończenie pielgrzymki.

 

TERMIN: 20.01.- 01.02.2019r.

CENA: 9170 zł +200USD

 

 

ZAPEWNIAMY:

komfortowy przejazd na całej trasie

transfer na lotnisko w obie strony

przelot wraz z opłatami lotniskowymi

11 noclegów w pokojach dwuosobowych w hotelach ****

8 śniadań, 8 obiadokolacji, 1 obiad (podczas pobytu w Acapulco - All inclusive)

opiekę pilota – przewodnika w Meksyku

ubezpieczenie KL + Assistance z KL chorób przewlekłych do 30 000 € i NNW do 4000 € i 10 000 zł w RP

napiwki dla obsługi w hotelach i restauracjach

zwyczajowe napiwki dla kierowcy i przewodnika

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i wszystkich stref archeologicznych

 

UWAGI:

wyjazd o charakterze pielgrzymkowym z opieką duchową kapłana i możliwością uczestnictwa w Mszach Świętych

program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom

niezbędny dokument paszport ważny min. 6 miesięcy od daty powrotu

do ceny należy doliczyć obowiązkową opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 13 zł/os

 

Pax

Origin

Destination

Departure

Arrival

Flight number

CI

Status

40

Warsaw, Frederic Chopin (WAW) - POLAND

Paris, Charles de Gaulle (CDG) - FRANCE

20/01/2019 06:35

09:10

AF1247

L

OK

Paris, Charles de Gaulle (CDG) - FRANCE

Mexico, Juarez International (MEX) - MEXICO

20/01/2019 11:00

16:20

AF178

V

OK

Mexico, Juarez International (MEX) - MEXICO

Paris, Charles de Gaulle (CDG) - FRANCE

31/01/2019 19:45

13:30 +1

AF179

L

OK

Paris, Charles de Gaulle (CDG) - FRANCE

Warsaw, Frederic Chopin (WAW) - POLAND

01/02/2019 19:15

21:30

AF1246

L

OK

Msze Św.

Niedziela

Od maja do października:
700, 830,1000,1115,1800

Od listopada do końca kwietnia:
830,1000,1115,1300,1800

 

W dni powszednie:
Od września do czerwca:
700, 1800

 

W lipcu i sierpniu:
pn, śr, pt 7:00
wt, czw, sob 18:00

Biuro parafialne

poniedziałek 9.00 - 11.00;

środa 9.00 - 11.00,

16.00 - 18.00

piątek 9.00 - 11.00,

16.00 - 18.00

 

Pary narzeczonych:

środa 16.00 - 18.00

piątek 16.00 - 18.00

Nabożeństwa

Roraty:
poniedziałek, środę i sobotę o godz. 7:00.
we wtorek, czwartek i piątek o godz. 18:00 

 

Gorzkie żale:
godz. 17.00

 

Droga Krzyżowa:
Dzieci - 16:30
Dorośli i Młodzież - 17:30

 

Nabożeństwa Majowe:
godz.17:30

 

Nabożeństwa czerwcowe:
Po Mszy wieczornej

 

Nabożeństwa Różańcowe:
godz.17:30 (dzieci poniedziałki, środy i piątki)

Statystyki

Odsłon : 666670